
Stwórzcie ogród deszczowy
Co to jest ogród deszczowy?
Ogród deszczowy to roślinność posadzona po to, by przechwytywać deszczówkę z dachu, terenu czy drogi. Zadaniem ogrodu jest:
- zapobiegać podtopieniom w czasie ulewnych deszczy,
- zatrzymywać zanieczyszczenia,
- poprawiać mikroklimat.
Ogród deszczowy pochłania więcej wody niż np. trawnik, i to ze znacznie większego terenu niż sama jego powierzchnia. Jeśli dach ma 100 m kwadratowych, to wystarczy, że ogród będzie miał 2–3 m kwadratowe.
Wykonanie ogrodu deszczowego nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani sprzętu.
Jak stworzyć ogród deszczowy przy remizie?
Najpierw sprawdźcie, jaki typ ogrodu deszczowego - w pojemniku lub gruncie -najlepiej wybrać dla terenu przy Waszej jednostce.
Jeśli w miejscu, które chcecie zagospodarować, teren jest utwardzony, postawcie na ogród w pojemniku. Jeśli przy budynku jest teren zieleni, wybierzcie ogród w gruncie (pamiętając o konieczności zaizolowania go, jeśli znajdzie się bliżej niż 5 m od budynku).
Więcej podpowiedzi znajdziecie w powyższym filmie i ogólnodostępnym poradniku Fundacji Sendzimira pn. "Szkoła przyjazna klimatowi na wyciągnięcie ręki!". Choć poradnik jest skierowany do placówek światowych, to zawarte w nim informacje przydadzą się też jednostkom OSP.
Chrząstowice razem zbierają deszczówkę
Chrząstowice, jak wiele miejscowości w Polsce, borykają się z długimi okresami suszy przerywanymi nagłymi i nawalnymi deszczami. Ogromne ilości spadającej wtedy wody zatapiają niżej położone tereny wsi, niejednokrotnie niszcząc infrastrukturę czy stwarzając inne zagrożenia. Niestety mało z tej wody zostaje zmagazynowane w miejscu opadu.
Strażacy z OSP Chrząstowice na przykładzie kilku miejsc znajdujących się na terenach wspólnych w sołectwie postanowili na różne sposoby zacząć gromadzić deszczówkę. W ten sposób przy remizie powstał ogród deszczowy w pojemniku, przy przedszkolu - ogród deszczowy w gruncie, a przy kapliczce stanął zbiornik na wodę opadową, dzięki któremu jest czym podlewać kwiaty nawet w czasie suszy.
Zobaczcie w filmie, jakie są efekty ich działania.
Strona powstała przy wsparciu European Climate Foundation.